Drupal jako nowy system zarządzania treścią dla otwartego czasopisma Ariadne
,Kategorie: Technologia informacyjna i bibliotekarska, Źródła informacji
Tagi: czasopisma naukowe, Drupal, e-czasopisma, migracja danych, open source, oprogramowanie o otwartym kodzie źrodłowym, systemy zarządzania treścią
Możliwość komentowania Drupal jako nowy system zarządzania treścią dla otwartego czasopisma Ariadne została wyłączona
Tematyka dotycząca narzędzi i strategii zarządzania treścią pojawia się regularnie na łamach Ariadne (kwartalnik online poświęcony sieciowym technologiom i zasobom cyfrowym, wydawany od 1996 r. przez UKOLN) od początku istnienia tego czasopisma i jest w nim dyskutowana w najrozmaitszych kontekstach, jednak samo pismo, przez ponad 15 lat – do wydania 68 numeru (marzec 2012 r.), ukazywało się na ręcznie kodowanej stronie internetowej, ze statycznymi plikami HTML, a jego artykuły nie były nigdy wcześniej importowane do systemu zarządzania treścią (CMS). W tekście omówiono kryteria i proces wyboru opartego na bazach danych CMS dla tego serwisu oraz proces migracji całej zawartości archiwalnych numerów Ariadne (ponad 1600 artykułów) na platformę Drupal o otwartym kodzie źródłowym.
Drupal jest darmowym oprogramowaniem udostępnianym na zasadach licencji GPL. Wykorzystuje język PHP, współpracuje z bazami danych MySQL i PostgreSQL oraz serwerami Apache i IIS. Rdzeń systemu z podstawową konfiguracją modułów dostępną w wersji instalacyjnej można wzbogacać o nowe funkcje, korzystając z olbrzymiej bazy darmowych modułów (ok. 10 tys.), między innymi z takich kategorii jak administracja, zarządzanie zawartością, społeczności czy bezpieczeństwo. Platforma ta umożliwia łatwe publikowanie, zarządzanie treścią i organizowanie zawartości internetowych serwisów, pozwala też na wysyłanie i pobieranie plików i korzystanie m.in. z systemów blogów, forów, środowisk przeznaczonych do wspólnej pracy nad projektami, biuletynów, galerii grafik i zdjęć.
Jej zalety to m.in. szybka i prosta instalacja oraz intuicyjna obsługa i administracja (niewymagające, przy podstawowej wersji, żadnych umiejętności programistycznych) wszechstronność (dzięki dużej liczby dodatkowych modułów) oraz duża i aktywna społeczność deweloperów i użytkowników zaangażowanych w stały rozwój i testowanie systemu – do prowadzenia bogatych w dane i notujących dużą liczbę wejść stron używają go m.in. znaczący wydawcy, uniwersytety, duże prywatne firmy, czy rządowe inicjatywy na rzecz angażowania obywateli (m.in. strona Białego Domu: whitehouse.org) czy strony wymiany danych (data.gov i data.gov.uk)
W tekście przedstawiono szczegółowo wymagania stawiane przez wydawcę Ariadne nowemu CMS (zakres funkcjonalności i pożądane opcje, wspierające m.in. analizę dziedzinowych i instytucjonalnych powiązań autorów Ariadne), opracowane na podstawie danych zebranych w sondażach wśród autorów i użytkowników powody wyboru systemu Drupal, jego specyfikę i architekturę, techniczne wyzwania związane z migracja treści na nową platformę (m.in. zapewnienie historycznej integralności artykułów z archiwalnych numerów) oraz wybrany przez administratorów systemu zestaw podstawowych i dodatkowych narzędzi (opcje core i contrib) i zapewniane przez nich funkcje; zreferowano też efekty ich implementacji. Proces migracji pozwolił potwierdzić zasadność instalacji Drupala oraz jego elastyczność, w tym dobrą integrację z innymi technologiami – m.in. standardami wymiany danych (JSON, XML, RDF) i bibliotekami programistycznymi (Jquery, GD Graphics i in.), a także przydatność w kontekście zarządzania dużymi zbiorami danych i wizualizacji takich zbiorów.