Usługi wydawnicze w amerykańskich bibliotekach: wspieranie samodzielnego publikowania
,Kategorie: Źródła informacji, Biblioteki jako kolekcje, Wydawcy, Kategorie użytkowników, Szkolenie użytkowników
Tagi: Stany Zjednoczone, autorzy, biblioteki publiczne, druk cyfrowy, druk na żądanie, e-książki, edukacja, książki, samodzielne publikowanie
Możliwość komentowania Usługi wydawnicze w amerykańskich bibliotekach: wspieranie samodzielnego publikowania została wyłączona
Do usług oferowanych przez biblioteki publiczne w Stanach Zjednoczonych zalicza się od kilku lat promowanie inicjatyw samodzielnego publikowania w lokalnych społecznościach i wspieranie rozwoju i autonomii lokalnych pisarzy przez wskazywanie im odpowiednich technologii, narzędzi i zasobów oraz ułatwianie dotarcia do odbiorców i innych twórców. Placówki te odgrywają również rolę inkubatorów niezależnej twórczości, zwłaszcza tej poświęconej lokalnym tematom.
Prowadzone przez nie działania to m.in. kuratela nad treścią, redakcja i pomoc w cyfrowej dystrybucji prac przez własne platformy e-publikowania, tak jak w przypadku Provincetown Public Library w stanie Massachusetts (Provincetown Public Press), organizowanie wydarzeń promujących powieściopisarstwo i warsztatów dla autorów oraz współwydawanie prac miejscowych pisarzy – np. w ramach Community Novel Project, biblioteka hrabstwa Topeka i Shawnee (TSCPL) wydała od 2012 r. 4 książki, w których każdy rozdział został napisany przez innego lokalnego twórcę. Ukazały się one w formie audiobooka, bezpłatnego e-booka -za pośrednictwem serwisu Smashwords (platforma self-publishingu) oraz drukiem (przez powiązany z Amazon.com system CreateSpace umożliwiający także wprowadzenie książki do sprzedaży). Publikuje się je również w cotygodniowych odcinkach na stronie www biblioteki. TSCPL postrzega samodzielnie publikujących autorów jako mikroprzedsiębiorców i koncentruje się na uczeniu ich przydatnych umiejętności (edycja online, druk i formatowanie, ilustrowanie i projektowanie okładek) oraz korzystania z użytecznych zasobów w celu produkcji coraz lepszych produktów. Biblioteka prowadzi również cykliczne spotkania ze znanymi regionalnymi pisarzami oraz coroczne targi książki.
Wśród wymienionych w artykule bibliotecznych programów znalazły się także: projekt bibliotek ze stanu Kentucky pn. ePublish or bust, mający pomagać samodzielnie publikującym autorom w promocji swoich dzieł w bibliotekach oraz projekty szkoleniowe i mobilne laboratoria self-publishingu biblioteki los Gatos z Kaliforni i jej współpraca z serwisem Smashwords (stworzenie na stronie biblioteki, pod wspólną marką, portalu dla niezależnych wydawców). Dzięki wsparciu bibliotek i opcjom publikowania treści w formie e-booków lub druku na żądanie, autorzy zyskują całkowitą kontrolę nad własnym dziełem, jego formą graficzną, ceną i metodami promocji, i mogą ominąć wiele tradycyjnych barier wydawniczych, a bibliotekarze pełnić wiodącą rolę w popularyzacji działań literackich i kultury kreatywności.