Wpieranie innowacji w bibliotekach: o projektach poszerzania dostępu do treści cyfrowych
,Kategorie: Źródła informacji, Technologia informacyjna i bibliotekarska, Działalność biblioteki, Dostęp do publikacji
Tagi: GITenberg, GitHub, Journalism Digital News Archive, Project Gutenberg, archiwa cyfrowe, biblioteki, e-książki, e-zasoby, udostępnianie
Możliwość komentowania Wpieranie innowacji w bibliotekach: o projektach poszerzania dostępu do treści cyfrowych została wyłączona
Większość debat poświęconych treściom cyfrowym i bibliotekom koncentruje się w Stanach Zjednoczonych na e-książkach z oferty dużych dostawców. W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki działaniom lobbyingowym ALA (American Library Assiciation) i środowiska bibliotecznego, dokonano znaczącej poprawy dostępu do katalogów ebooków branżowych wydawców oraz komfortu wykorzystywania ich kolekcji. Jednocześnie, szukano dodatkowych, niezależnych opcji umożliwiających użytkownikom wyszukiwanie i publikowanie treści elektronicznych, z uwzględnieniem kwestii ochrony prywatności i zapewnienia długotrwałej cyfrowej ochrony, rozszerzając obszar zainteresowania o inne typy i źródła e-zasobów. Autorka przybliża kilka innowacyjnych projektów, które zyskały dofinansowanie fundacji Knight, i które miały na celu zwiększenie dostępności cyfrowych platform i mediów, a powstały dzięki współpracy bibliotek, konsorcjów bibliotecznych, autorów, twórców oprogramowania i członków lokalnych społeczności.
W 2014 r. Knight foundation ogłosiła 12 edycję konkursu Knigts News Challenge: on Libraries, oferując dofinansowanie kwotą 3 mln USD inicjatyw wykorzystujących w kreatywny sposób transformacyjny potencjał, misję, zasoby i wartości bibliotek jako jeden ze sposobów budowy obywatelskiego społeczeństwa wiedzy. Z 676 zgłoszeń i 46 finalistów wybrano ostatecznie 22 projekty. W artykule szerzej omówiono dwa z nich, najbliżej związane z ideą poszerzania dostępu do cyfrowych zasobów.
Pierwszy z nich – GITenberg, to projekt współkatalogowania przez plaftorme GitHub, który ma pomagać bibliotekom w wykorzystywaniu i zarządzaniu 45 tys. elektronicznych wersji książek z domeny publicznej, umieszczonych w sieci w ramach Projektu Gutenberg, oraz ułatwić ich włączanie do systemów katalogowych i bibliotecznych procedur, dzięki tworzeniu rekordów MARC, integracji atrakcyjnych wizerunków okładek i ułatwianiu obsługi systemów kontroli źródeł. Kolejny to Journalism Digital News Archive (JDNA), który ma stworzyć możliwy do powielania model archiwizacji i zabezpieczenia trwałego dostępu do informacji prasowych i mediów informacyjnych powstałych w formie cyfrowej. Partnerami projektu są biblioteki Uniwersytetu Missouri (UM), Donald W. Reynolds Journalism Institute (RJI) oraz Missouri Press Association, Newz Group, Investigative Reporters and Editors i Center for Research Libraries. Wg autorki, strategia fundacji Knight może stanowić przykład dla innych organizacji i instytucji chcących wspierać implementację technologicznych innowacji i szersze wykorzystanie i lepszą ochronę cyfrowych zasobów.