Praktyczne, darmowe zasoby online nt. katalogowania: adnotowana webliografia
,Kategorie: Opracowanie informacji, Źródła informacji
Tagi: bazy bibliograficzne, katalogi, katalogowanie, sieciowe bazy danych, strony internetowe, struktury metadanych, webliografie
Możliwość komentowania Praktyczne, darmowe zasoby online nt. katalogowania: adnotowana webliografia została wyłączona
Bibliotekarze odpowiedzialni za opracowanie zbiorów muszą w obecnych czasach stawiać czoła wielu wyzwaniom związanym m.in. z ciągle zmieniającymi się formatami katalogowanych publikacji, koniecznością dostosowywania się do nowych standardów i zasad opisu, brakami kadrowymi czy choćby ograniczonymi budżetami na zakup materiałów informacyjnych i edukacyjnych dotyczących katalogowania. Aby pomóc zarówno doświadczonym, jak i początkującym lub odpowiednio nieprzeszkolonym „katalogerom” w identyfikacji, wyborze i ewaluacji przydatnych w pracy, praktycznych i wartościowych zasobów z tej dziedziny, dostępnych w Internecie, autorzy opracowali kompleksową, adnotowaną webliografię, czyli tematyczne zestawienie bibliograficzne anglojęzycznych internetowych źródeł, wzbogacone o informacje o ich treści.
Prezentowana webliografia obejmuje strony www, portale, bazy danych, prezentacje z warsztatów, media strumieniowe i lokalną dokumentację, i uwzględnia większość komponentów teorii i praktyki katalogowania, takich jak kontrola autorytatywna, klasyfikacja, hasła przedmiotowe czy nazwy rodzajowe. Jej zakres tematyczny ogranicza się do zasobów odnoszących się do tradycyjnych zasad katalogowania, zgodnych ze standardami AACR2, RDA i MARC, z wyłączeniem nowych schematów metadanych, takich jak Dublin Core czy EAD. Zawarto w niej również przewodniki i materiały poświęcone RDA oraz dotyczące narzędzi katalogowania różnych formatów, w tym nagrań dźwiękowych i wideo, mediów transmitowanych strumieniowo, e-książek i e-zasobów, gier wideo, komiksów i powieści graficznych (ang. graphic novels), zestawów różnego typu mediów, map, wydawnictw ciągłych, dokumentów rządowych, muzycznych, reprodukcji, materiałów rzadkich oraz trójwymiarowych artefaktów i obiektów.
Zestawienie skompilowano na podstawie prowadzonych na dużą skalę przeszukiwań sieci www przy pomocy powiązanych z katalogowaniem słów kluczowych oraz porównań i ewaluacji zasobów wymienianych, cytowanych i linkowanych przez najważniejsze witryny katalogerskie i strony branżowych instytucji i organizacji. Przy ich ocenie kierowano się kryteriami takimi jak jakość i aktualność informacji, nielimitowana i bezpłatna dostępność w sieci, użyteczność, wyczerpujący zakres, regularność aktualizacji, reputacja i znaczenie autorów /instytucji sprawczych, czytelność i łatwość dostępu. Układ webliografii w obrębie poszczególnych działów jest alfabetyczny.