Publikowanie brytyjskiej bibliografii narodowej jako Linked Open Data
,Kategorie: Źródła informacji, Opracowanie informacji, Biblioteki jako kolekcje, Dostęp do publikacji
Tagi: Linked Open Data, Sieć Semantyczna, Wielka Brytania, bibliografia narodowa, biblioteki narodowe, open access, otwarty dostęp
Możliwość komentowania Publikowanie brytyjskiej bibliografii narodowej jako Linked Open Data została wyłączona
Biblioteka Brytyjska zaczęła wydawać brytyjską bibliografię narodową (BNB) jako Linked Open Data (LOD) w lipcu 2011 r. W artykule opisano prace związane z tworzeniem BNB w tej formie, ze szczególnym uwzględnieniem wizualizacji rekordów w modelu RDF (Resource Description Network) oraz przebiegu technicznego procesu konwersji danych bibliograficznych w formacie MARC 21 na Linked Data, z wykorzystaniem istniejących zasobów. Przedstawiono również założenia i cele tego projektu, wyzwania i korzyści związane z jego realizacją, dotychczas osiągnięte rezultaty oraz plany na przyszłość.
Przekształcenie BNB w semantyczną postać rozpoczęto pod koniec 2010 r. Twórcom tej inicjatywy przyświecały dwa cele: po pierwsze odejście od typowo bibliotecznych formatów i publikacja bibliografii narodowej online w formie ułatwiającej jej ponowne wykorzystywanie (w standardach bazujących na XML), zgodnie ze zobowiązaniami brytyjskich władz dotyczącymi udostępniania publicznych danych w modelu Open Access. Po drugie: współtworzenie globalnej chmury otwartych, powiązanych danych i przetestowanie możliwości i zalet modelowania i publikacji bibliografii w postaci Linked Data. Zdecydowano się na przekształcanie tego akurat zasobu i udostępnienie go na licencji Creative Commons CC0, gdyż stanowił spójne i autorytatywne źródło informacji na temat brytyjskich publikacji od 1950 r. do chwili obecnej, zawierał znacząca liczbę danych (ok. 3 mln rekordów), a Biblioteka dysponowała prawami do ich trwałej dystrybucji. Linked Open BNB opublikowano w lecie 2011 r., na platformie Talis, a po wycofaniu się tej firmy z prac nad Siecią Semantyczną, dokonano migracji na platformę TSO. Obecnie, Biblioteka Brytyjska oferuje na niej, jako LOD, dwa zestawy danych BNB z opisami VoID: książki i czasopisma. Można je przeszukiwać przy pomocy edytora SPARQL i protokołu SPARQL endpoint. BNB jest aktualizowana co miesiąc, zarówno na platformie, jak i na stronie pobrań British Library.
Autorka omawia w tekście poszczególne fazy procesu modelowania danych i jego wyniki dla obu jej podzbiorów, schemat transformacji MARC21 – RDF/XML i specyfikę użytych w tym celu technik i narzędzi, możliwości wykorzystania stworzonego zasobu, zakres prowadzonej z innymi instytucjami współpracy i dalsze plany jej rozwoju. Biblioteka Brytyjska rozważa m.in. wzbogacenie Linked Open BNB linkami do innych zasobów, takich jak ISNI, LC/NACO i DBPedia oraz inne narodowe bibliografie –aktualnie tworzone są powiązania BNB z bazami bibliograficznymi Niemieckiej Biblioteki Narodowej. W dalszej perspektywie planuje się rewizję eferberyzacji tych danych oraz skuteczniejszą promocję ich wykorzystywania, a także publikację w formie LOD innych typów zasobów objętych przepisami o egzemplarzu obowiązkowym, np. druków muzycznych (British Catalogue of Music). Opracowany model danych BNB zyskał duże uznanie na forum międzynarodowym, a na jego adaptację i wykorzystanie do opisu własnej narodowej bibliografii zdecydowało się Duńskie Centrum Bibliograficzne.