Dzielenie się zasobami w Australii – wyszukiwanie i dostępność zasobów w Trove
,Kategorie: Biblioteki jako kolekcje, Dostęp do publikacji, Działalność biblioteki, Technologia informacyjna i bibliotekarska, Źródła informacji
Tagi: Australia, Biblioteka Narodowa Australii, biblioteki narodowe, informacja naukowa, Trove, wyszukiwanie informacji, wyszukiwarki
Trove to działający od końca 2009 r. serwis poświecony Australii i Australijczykom, stworzony i administrowany przez Bibliotekę Narodową Australii i zapewniający jeden, bezpłatny punkt dostępu do ponad 200 mln zasobów online (książek, zdjęć, historycznych gazet, nagrań dźwiękowych i filmowych, map, archiwów i in.), w tym zasobów tzw. głębokiego internetu. Metawyszukiwarka Trove pozyskuje metadane z ponad 1000 australijskich bibliotek oraz innych instytucji kultury i organizacji zajmujących się gromadzeniem i ochroną dziedzictwa kulturowego.
Podstawową zasadę mającą opisywać mechanizm działania platformy Trove streszczono w dwóch słowach: „znajdź i dostań”. Pierwszy z priorytetów został już przez jej twórców osiągnięty: w trakcie jednego wyszukiwania użytkownicy serwisu mogą znaleźć mnóstwo informacji nt. dokumentów i artefaktów w różnych formatach, pozyskanych z wielu źródeł, a dotarcie do interesujących ich danych ułatwia szeregowanie i dzielenie wyników. System identyfikuje kilka kategorii ich dostępności online: publiczną i bezpłatną, warunkową (subskrypcja, opłata itp.) i nieznaną (link może prowadzić zarówno do pełnego zasobu, jak i jedynie spisu treści, abstraktu lub cyfrowej próbki) oraz kategorię w opracowaniu: cyfrowy egzemplarz testowy (fragment książki, nagrania, abstrakt itp.). Zespół Trove pracuje nad usprawnieniem opcji „pozyskiwania” wyszukanych pozycji, czyli zapewnienia danych o możliwości ich bezpośredniego wypożyczenia, obejrzenia w wersji cyfrowej, skopiowania, kupna, druku lub digitalizacji na żądanie, od drugiej połowy 2010 r.
W artykule opisano projekt i wyniki ewaluacji interfejsu Trove, wprowadzone już usprawnienia i wykorzystane w tym celu metody, bieżące prace nad poprawą funkcjonalności i łatwości użytkowania serwisu i plany jego dalszego rozwoju, w tym poprawy współpracy z bibliotekami i archiwami, których zasoby prezentuje Trove. Tekst uzupełnia prezentacja w programie PowerPoint, dostępna tu.
Pingback: Nowoczesne serwisy bibliograficzne | Porządek rzeczy